Zdraví

Jak si zvolit správnou velikost svých porcí: pomůže velikost předmětů kolem vás

Sbírání kytiček

Jak vám může při hubnutí pomoci tenisový míček, cédéčko nebo obyčejná tužka? Kupodivu docela dost! Naučte se podle předmětů, které máte kolem sebe, odměřovat své porce jídla.

I nutričně vyvážené jídlo se může změnit v kalorickou past, pokud si ho na talíř naložíte v nerozumném množství. Dvojitý sendvič, obří balení sušenek, dvoulitrová limonáda. V hlavě nám zní poučka, která se v našem mozku hluboko zakořenila v dětství: Nedojídat je neslušné. Jenže dost kuchařů podléhá mylné představě, že je jejich povinností napěchovat talíř až po okraj. A s velikostmi porcí se bohužel zvětšují i naše míry. S odhadem velikosti porcí vám pomůže výživová poradkyně Ivana Bednářová BA.

Tip pro masožravce

Jedna porce masa by neměla být větší než balíček karet a širší než palec. K ověření správného dávkování bílkovin můžete použít ještě jeden trik. Rozdělte svůj talíř na polovinu a dvě čtvrtiny. Maso by mělo zabírat jen jednu čtvrtinu, stejně jako příloha na bázi sacharidů. Volte netučné drůbeží, rybí nebo libové hovězí masíčko. Zbývající polovinu talíře vyhraďte pouze pro zeleninu.

Mléčné výrobky

Velikost hrací kostky máte určitě v oku. Využijte toho i při stolování! Až si budete na talíř nakládat sýr, snažte se nepřesáhnout množství tří kostek. Jogurt příznivě ovlivňuje střevní mikroflóru, což ho pasuje na ideální součást snídaně či svačiny. Dopřejte si kelímek, který co do obsahu zhruba odpovídá objemu tenisového míčku. Jeden mléčný výrobek se může se ctí zhostit i role dezertu. Ano, řeč je o zmrzlině. Jedna porce by neměla být větší než objem žárovky.

Se sacharidy opatrně

Posnídejte plátek celozrnného chleba zhruba o velikosti jednoho průměrného diáře nebo si do misky nasypte cereálie o velikosti vaší pěsti. Nesmyslně velké porce příloh a těstovin spolehlivě sabotují snahu o štíhlou linii. Řiďte se jednoduchým pravidlem, že by se příloha (tedy vařená rýže, brambory či kuskus) měla vejít zhruba do poloviny hrnku. Pro těstoviny platí totéž, je však důležité aplikovat toto pravidlo na vařenou „pastu“. Během kuchyňské přípravy totiž znatelně nabývá na objemu.

Zobání před televizí

Oříšky jsou zdravou, ale kaloricky nabitou laskominou. Vychutnejte si hrstičku pistácií, vlašských či jiných oříšků zhruba o velikosti ping-pongového míčku. Láká vás čokoláda s vysokým obsahem kakaa? Dejte si zhruba tolik, kolik odpovídá velikosti jedné gumy na gumování. U sušenek se omezte na velikost zhruba dvou padesátikorun.

Ovocné pamlsky

Na velikost porcí se ale vyplatí dbát hlavně u ovoce, která má relativně vysoký obsah cukru. Jedna porce banánu by neměla být delší než tužka a trs hroznového vína by neměl být větší než žárovka. Sušené ovoce je kapitola sama pro sebe. Je sice zásobárnou vlákniny a vitamínů, ale jeho kalorická hodnota je nezanedbatelná. Smlsněte si na takovém množství sušených švestek či meruněk, které odpovídá velikosti golfového míčku.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.webmd.com/diet/ss/slideshow-serving-sizes, výživová poradkyně Ivana Bednářová BA.
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků