Zdraví

Jak se stravovat na dovolené a nepřibrat

Většina z nás má ráda dovolené, tzv. all-inclusive, kde se absolutně nemusíme starat o přípravu jídla. Pouze si užívat sluníčka, koupání, sportu i válení, výletů a pohody.

Všichni se z dovolené chceme vrátit svěží a odpočatí, ale nikdo z nás si nechce přivézt jako nevhodný suvenýr pár kilo navíc. Ale právě all-inclusive systém, především v Afrických a jižních státech, plný přetékajících bufetových stolů, sladkých příšerností a non-stop nabídkou místních alkoholických nápojů je vysoce rizikovým faktorem pro naši váhu.

Pořád se říká, že máme pravidelně jíst. A kde jinde je to jednodušší, než v systému all-inclusive. Většina dovolenkových hotelů nabízí 5-6 jídel denně. Nevynechávejte svačiny, neboť díky jejich případné absenci se u hlavních jídel, především u večeře, bezuzdně přejíte.

Co si vybírat u rautových stolů

Před hlavním jídlem si vždy dejte jako předkrm trochu čerstvé zeleniny nebo ovoce. Jednat nabudíte svůj trávící systém k práci, ale také vytvoříte už lehký objemový základ v žaludku a následně se tolik nepřejíte. Než si po předkrmu dáte hlavní jídlo, 10 minut vydržte.

Zeleninu si ještě přidejte i k hlavnímu jídlu. Dostatek zeleniny nejen objemově zasytí, ale vláknina, která je součástí zeleniny zajistí, že se snědené živiny budou zpracovávat pomaleji a díky tomu se nebudou v takové míře měnit na tuky (týká se především škrobů, obsažených v přílohách).

Nesnažte se během jednoho večera zjistit, jak chutnají všechna jídla. Naložte si vždy menší porci, než pocitově potřebujete. Lehce přidat si můžete vždy.

Pokud bude u každého jídla na bufetovém stole v nabídce i dezert, neberte si jej společně s hlavním jídlem. Napřed se v klidu najezte, trochu si odfoukněte a teprve pak si běžte kousek něčeho vybrat. Mohou se stát tři pozitivní věci: po odfouknutí zjistíte, že už dezert nepotřebujete. Nebo vám jej bude stačit už jen kousek. Anebo vám vybraný dezert už někdo snědl, což je varianta nejlepší.

Pozor na alkohol

Myslete na to, že alkohol je energeticky vydatný. A když ho budete konzumovat ve velkém a nejlépe ve formě různých sladkých koktejlů, můžete si být jisti, že opasek před odletem domů budete aspoň o jednu dírku povolovat.

Pokud už budete potřebovat trochu alkoholu pro dokreslení pohody, vybírejte si spíše lehčí a sušší vína a konzumujte je jako lehké střiky. Pivo bych v cizině neřešil, stejně u nás v česku vaříme pivo nejlepší, tak proč si kazit jinde chuť,“ radí výživový poradce Petr Havlíček..

Pravidelný pohyb

Hýbejte se. Kdy jindy najdete lepší příležitost k pravidelnému pohybu. Zkuste si zaplavat, vyklusnout se anebo se jen projít po pláži – ráno, ještě před snídaní anebo večer před večeří. Nebo si po večeři zajděte na lehkou, klidnou vycházku v chladnoucím vzduchu do místního městečka. Nebo jděte na výlet, nemusíte se celý den jen válet u moře (pokud tedy nebudete někde ve smrtícím vedru).

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: výživový poradce Petr Havlíček
Zdroj fotografií: iStock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků