Zdraví

Jak předejít večernímu přejídání: dbejte na dostatek bílkovin

Sbírání kytiček

Zná to nejedna z nás. Spěch v práci, péče o děti a vydechneme si až večer. Kromě sebe často zanedbáváme i jídlo, nesnídáme a hlad nás dožene až v odpoledních hodinách.

Večer pak spořádáme vše, na co v lednici a spíži narazíme. Přibírání na váze, zpomalení metabolismu nebo zhoršená kvalita spánku často tento zvyk doprovází. V boji proti němu pomůže dostatek bílkovin nebo rozvrh, podle kterého budete jíst.

Bílkovinami se zasytíte a překonáte chutě na sladké

Podle dietní koučky Martiny Dvořákové za večerním hladem často stojí přemíra sladkého, mlsání z nudy a hlavně nedostatek jídla v denních hodinách. Lidé jsou uspěchaní, a proto často volí potraviny, které jim rychle dodají energii, když už jsou s ní „na dně“. Sušenky, pečivo nebo i oblíbená ovocná smoothie jsou plná rychlých sacharidů, které hned zasytí, ale rozhodně ne na dlouho. „Naše tělo zpracovává bílkoviny pomaleji než sacharidy, proto s nimi organismus hospodaří déle a pocit hladu se dostaví až později. V kombinaci s vlákninou nám bílkoviny poskytují jedinečnou službu – máme menší hlad,“ vysvětluje Martina Dvořáková.

S dodržováním jídelníčku pomůže dietní plán i jídlo na stole

Podle dietní koučky Martiny Dvořákové důvodem večerního přejídání není jen skladba jídelníčku, ale i jeho rozvržení. Dnešní doba nahrává vynechávání snídaní a svačin. Není divu, že si naše tělo schovává energii na horší časy a večer se vše snaží dohnat. Tímto způsobem lidé rychleji přibírají a jako nepříjemný bonus si zpomalí organismus. Tělo navíc v noci místo odpočinku tráví velké množství stravy a my se probouzíme unavení. Mějte přes den po ruce vždy nějakou svačinu, klidně si ji dejte na stůl, abyste na ni nezapomněli. Pokud se v kanceláři moc neohřejete, nebojte se nastavit si upomínku na čas svačiny. Může to vypadat divně, ale dobře si tak vštípíte správné stravovací návyky a „minutku“ už pak nebudete potřebovat.

Co dělat, když „to na vás přijde“

Změna jídelníčku je o trpělivosti a disciplíně. Ke starému zvyku občas sklouznou začátečníci, ale i lidé, kteří se dlouhodobě stravují ukázkově. Co v takovém případě dělat? Hlavně nepropadat panice. Jestli se pocit hladu přece jen dostaví, sáhněte např. po proteinových tyčinkách. Jsou rychle k dispozici a můžete si je vzít i na cesty. V případě že máte čas, zvolte chléb s pomazánkou. Zkuste tvarohovou nebo avokádovou a nezapomeňte na zeleninu, ideálně nízkosacharidovou. Perfektní je brokolice nebo kadeřávek, které mají vysoký obsah vlákniny. Tabu nemusí být ani chipsy u televize. V dnešní době existuje jejich nízkosacharidová varianta obohacená o bílkoviny. Klasickým brambůrkám a jiným nezdravým laskominám se v obchodě raději vyhněte, nebudou vás svádět ke snědení celého balení na posezení.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Ketodiet
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků