Zdraví

Pravidla při dodržování keto diety

Sbírání kytiček

Není člověk ten, aby zavděčil se všem. A to stejné platilo až donedávna o dietách. Každá dieta má svá specifika, která ne každému musí vyhovovat.

Výjimečná je v tomto ketogenní dieta, zkráceně keto dieta, která pro svou jednoduchost a rychlé výsledky sklízí chválu napříč hubnoucí části populace. Znáte její pravidla?

 

Hlavním a téměř jediným pravidlem diety je omezení sacharidů na minimum. Přinášíme vám 7 tipů, které vám zjednoduší dodržování keto diety:

 

1. Vyřaďte z jídelníčku sladkosti

Prvním pravidlem je vyřadit z jídelníčku veškeré sladkosti. Kromě typických cukrovinek, zákusků či zmrzlin jsou nevhodné také potraviny, které se tváří zdravě, ale ve skutečnosti jsou nabité sacharidy – například müssli tyčinky nebo cereálie.

 

2. Nepijte sladké nápoje, limonády ani džusy

Nevhodné jsou také sladké nápoje – od sladkých limonád až po slazené nápoje. Zříci byste se měli také ovocných šťáv a džusů, které obsahují obrovské množství sacharidů, které jsou sice přírodního původu, ale pro keto dietu jsou i tak z důvodu vysokého obsahu sacharidů bohužel nevhodné.

 

 

3. Neslaďte

Samozřejmostí je také naprostá eliminace slazení, a to jak klasickým cukrem, tak i přírodními alternativami, jako je např. med či stévie. Existují však speciální druhy sladidel, které sacharidy neobsahují – jsou to např. čekankový sirup, erythritol či xylitol. Chutnají velmi podobně, ale při jejích užívání buďte obezřetní. Vzhledem k tomu, že jsou to látky, které našim tělem pouze procházejí, mohou při nadměrné konzumaci vést k projímání. 

 

 

4. Nejezte sacharidové přílohy

Pokud se příliš nezajímáte o složení potravin, pravděpodobně vás překvapí, že jednou ze skupin zakázaných potravin jsou sacharidové přílohy. Těmi jsou brambory, kuskus, bulgur, rýže, částečně i luštěniny a také všechny výrobky na obilném (moučném) základu – tedy i těstoviny, knedlíky, halušky, gnocchi a samozřejmě také pečivo. Omezení těchto potravin bývá zpravidla největším oříškem pro začátečníky. Brzy však zjistíte, že jako přílohu lze využít zdravější a přitom velmi chutné alternativy, jako jsou celerové hranolky, saláty či pečená zelenina, a že namísto klasického pečiva si můžete upéct své vlastní, z ořechové mouky. 

 

 

5. Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám

Nejezte průmyslově zpracované suroviny, např. zmrazené polotovary, instantní produkty či předvařená hotová jídla v chladicích boxech. Tyto potraviny obvykle obsahují velké množství škrobových (sacharidových) zahušťovadel a látek, které uměle prodlužují jejich životnost. I kdybyste narazili na potravinu, která dle nutričních hodnot bude vyhovující, buďte obezřetní. Mnoho průmyslových potravin obsahuje syntetické složky, které reagují v těle nepřirozeně, a které mohou nabourat metabolismus a tím vás vyvést z ketózy. 

 

 

6. Pozor na ovoce

Pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že ovoce je nadité sacharidy. A přestože je plné vitamínů, je potřeba jej alespoň při keto dietě úplně vyřadit ze svého jídelníčku. V omezené míře je možné konzumovat pouze bobulovité ovoce, jako jsou borůvky, ostružiny, jahody a jiné ovoce s anglickou koncovkou „-berries“. Toto ovoce zpravidla obsahuje méně sacharidů a v mírném množství je můžete konzumovat jako doplněk vaší denní stravy. 

 

 

7. Vyzrajte na keto dietu s Ketomixem

Ketogenní dieta je sice jednoduchá, ale vyžaduje pečlivost a zvýšenou pozornost etiketám při nákupu a hlavně spoustu času a energie při vaření a přípravě jídel, což může vaše nadšení po prvních pár dnech zchladit. Pokud to s hubnutím myslíte vážně, můžete si keto dietu usnadnit nákupem speciálních keto produktů nebo rovnou celých výhodných balíčků keto potravin na ketomix.cz. V nabídce naleznete nejen typické proteinové nápoje v různých příchutích, ale také velmi chutné polévky, pomazánky, omelety, palačinky a také směsi na přípravu vlastního keto pečiva. V e-shopu narazíte také na keto čokoládu a jiné sladkosti, které si můžete bez výčitek dopřávat.

 

KP
Foto: Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků