Zdraví

Rosolovka řasotvará: zklidní organismus a podpoří krásnou pleť

Sbírání kytiček

Houba rosolovka řasotvará je známá i pod přezdívkou „medúza“.

Má totiž želatinové tělo, takže opravdu připomíná medúzu. Při vysychání se následně smršťuje.

Známá již tisíc let

Domovinou této zvláštně vypadající houby jsou tropy i subtropy. Můžete na ni narazit hlavně na odumřelých větvích listnáčů v Asii, Austrálii, na Novém Zélandu a také v Africe. Čínská medicína zná léčivé schopnosti rosolovky již tisíc let. Lidé ji používali už v období 100-200 n. l. Zmiňuje se o ní známý herbář Shen Noug Pen Ts´ao Jing.

Pomáhá při kašli

Pomáhá při chorobách horních cest dýchacích a při škrábání v krku. Zklidňuje sliznice. Oceníte ji při suchém kašli. Celkově zklidňuje organismus. Z pohledu tradiční čínské medicíny je rosolovka vhodná k doplnění čchi, krve a jinu.

Delikatesa do polévky

Velmi oblíbená je tato houba i v kuchyni. Používá se při přípravě polévek nebo sladkých jídel a je obecně považována za delikatesu. Je lehce stravitelná, výživná a oblíbená.

Uplatnění v kosmetice

Poslední dobou se rosolovka uplatňuje i v kosmetice díky vysokému obsahu kyseliny hyaluronové. Používá se k hydrataci pleti. Kdysi nejkrásnější žena Číny, císařova konkubína paní Yang, vděčila prý za svoji nádhernou pleť právě rosolovce

Pokud se rozhodnete užívat extrakt z rosolovky, hlídejte si, aby přípravky obsahovaly minimálně 40 % polysacharidů. Rosolovka obsahuje celou řadu minerálů, hlavně vápník, draslík, sodík a železo. Nechybí rovněž vitamíny ze skupiny B a vitamín D.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: www.superionherbs.cz/rosolovka-rasotvara-tremella-fuciformis/#, en.wikipedia.org/wiki/Tremella_fuciformis, www.mushroomexpert.com/tremella_fuciformis.html
Zdroj fotografií: Bigstock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků