Zdraví

Jak zlepšit své stravovací návyky: nedávejte si příliš vysoké cíle

Sbírání kytiček

Stravovací návyky si vytváříme už jako malé děti a naučené vzorce si neseme i do dospělosti. Neexistuje snad nikdo, kdo by mohl říct, že se s jídlem nedopouští nějakého prohřešku.

Změnit něco, na co jsme dlouhodobě zvyklí, není jednoduché. Dáváme si předsevzetí, podporujeme se s kamarádkami, ale nakonec se to stejně pokazí a my sklouzneme do starých kolejí. Zkuste to jinak.

Buďte konkrétní

Zamyslete se nad tím, co vlastně chcete změnit a buďte co nejkonkrétnější. Říct si, že že budu jíst lépe, že zlepším svou kondici, je příliš obecné. Co nejvíc své cíle specifikujte. Například si slibte, že si dvakrát do týdne uvaříte do práce zdravý oběd, a že každý den budete chodit 30 minut.

Nedávejte si příliš vysoké cíle

Základem je nedávat si příliš vysoké cíle. Menších dosáhnete snadněji. A s každým splněním poroste vaše sebevědomí i chuť do dalších bojů. Malé změny, které se na sebe budou postupně nabalovat, vám zajistí dlouhodobě lepší životní styl.

Nic není navždy

Nepřemýšlejte o dlouhodobých změnách. Zkuste s novým režimem vydržet víkend, pak další týden, měsíc. Soustřeďte se jen na dnešní den nebo nejbližší jídlo a nestresujte se hesly typu: „Tohle si už nikdy nedám“.

Své úspěchy si zaznamenávejte

Snažíte se vylepšit si fyzičku? Pečlivě si zaznamenávejte, kolik jste uběhli, nachodili, nebo jak dlouho jste cvičili v posilovně. Držíte na uzdě své chutě na sladké? Nastavte si, kolik prohřešků si během týdne můžete dovolit. A opět si pečlivě pište, kolikrát jste se ve skutečnosti odměnili. Budete tak mít dokonalý přehled. Za každý úspěch se nezapomeňte pochválit.

Plánujte

Susan Bowermannová, expertka na výživu radí: „Zamyslete se a pojmenujte si situace, které vám vždycky rozhodí režim. Ať už je to oslava, víkend nebo dovolená. Pak plánujte, aby váš zdravý jídelníček přišel k co nejmenší újmě. Víte, že vás čeká oslava, kde bude plno dobrot? Najezte se ještě doma. S plným žaludkem lépe odoláte všem nástrahám“.

Najděte spouštěče svých chutí a zlikvidujte je

Pokouší vás automat na sladké, který stojí vedle kanceláře, pokaždé, když jdete okolo? Vydejte se k pracovnímu stolu jinou cestou a vyhněte se mu obloukem. Nenoste po kapsách žádné drobné, za které byste si mohli dopřát byť jen malou odměnu. Honí vás mlsná, když koukáte večer na televizi? Místo do lednice zamiřte do koupelny a vyčistěte si zuby, to chuť na něco dobrého zažene.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Hrbalife, expertka na výživu Susan Bowermannová, výživová poradkyně Ivana Bednářová
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků