Hokejový díl – herec Patrik Děrgel, hokejista Jiří Tlustý, kouč Marián Jelínek, lékař Dušan Singer a cheerleader Hana Mastná se představí v Show Jana Krause.
Patrik Děrgel
Herec, který hraje v televizi i v Národním divadle, ale před lety snil ještě o jiné kariéře, jako kluk totiž hrával závodně hokej. Přednost pak ale dostala herecká konzervatoř. Změna ze sportovní kariéry na uměleckou prý přišla ze vteřiny na vteřinu. „Jednoduše jsem se přihlásil na konzervatoř. Nikdo z mých spoluhráčů, ani já sám, sice nechápal, co je to vlastně za školu, ale udělal jsem to. Co vlastně studium herectví obnáší, jsem pochopil, až když mě přijali. A najednou jsem zjistil, že se mi to líbí, že bych to chtěl dělat,“ říká Patrik. Nicméně hokej jako koníček mu prý zůstal. „Myslím, že duševní hygiena a odreagování se od práce jsou důležité. A mým odreagováním je sport. Obden chodím na gymnastické tréninky a každý týden mám hokejový trénink. Hraju za Olymp Praha, kam mě zlanařil Martin Dejdar.“
Jiří Tlustý
Někdejší vynikající hokejista, kterému zranění ruky nedovolilo nejen pokračovat v kariéře v zámořské NHL, s hokejem ale musel skončit úplně. Hokejista, který prošel Torontem, Carolinou, Winnipegem a New Jersey a naposledy byl členem Kärpätu Oulu, v NHL, odehrál 446 zápasů. Dostával sice nabídky na trénování, ale odmítal: „Nechce se mi. Nemám na trénování trpělivost.“ Až nabídka na roli televizního extraligového experta ho zaujala. „Hokej je moje celoživotní dílo a já doufám, že se mnou budou mít lidi trpělivost.“ Za devět sezon v NHL si vydělal přes 10 milionů dolarů hrubého, takže by asi už nikdy nic dalšího dělat nemusel. On se ale pustil do podnikání, a to rovnou na několika frontách. Dnes působí jako seriózní a uvědomělý byznysmen. Je investorem do nemovitostí, má vinný sklep na jižní Moravě a také obchoduje s výživovými doplňky. Jak sám říká, už od začátku v zámoří ho okolí nutilo myslet na zadní vrátka – a on poslechl. Dříve přitom míval image excentrické hvězdy, která svými „úlety“ plnila stránky bulváru.
Marián Jelínek
Legendární guru Jaromíra Jágra, který po jeho boku strávil jako kouč a životní mentor 13 let. Byl u všech jeho největších úspěchů, probírali vše od tréninků až po věci mezi nebem a zemí. Málokdo zná fenomenálního hokejistu lépe než Marián. Pracuje jako mentální kouč byznysmenů a sportovců. Nechtěl být jen tím od Jágra, a tak působil i jako trenér hokejistů, naposledy například v Mladé Boleslavi. A samozřejmě stále sleduje, jak se vede Jaromíru Jágrovi. „Všichni mluví o motivaci, ale Jarda motivaci nepotřebuje, je totálně seberealizovaný v tom, co dělá. Je šťastný, a to z něj čiší,“ říká o svém někdejším svěřenci. Dodává, že z toho bere ve svých letech i energii. „Když něco milujete, tak vás to nevysiluje. Rybář taky nepotřebuje motivaci, když má ráno ve čtyři vstát na ryby, protože to miluje.“
Jak motivoval např. Jágra v jeho 27 letech, kdy dostal trofej za nejužitečnějšího hráče NHL? Jak se motivuje ten NEJ? S Jaromírem prý řešil ale kromě tréninků vše další: počínaje názory na politiku, na holky, na jeho křest až po to, že se spolu učili na maturitu. Snažil se, aby se potkával s inspirativními lidmi, dělal mu jistý filtr na lidi a Jaromír mu důvěřoval. Trénink měl prý vždy založený na dřině a bavilo ho to. Tahal za sebou pneumatiky na ledě, vymýšlel nové cviky. K televizi si třeba dal kýbl plný rýže a vody a tu rýži mačkal. Na obědě s velvyslancem se zapíral nohama o stůl a trénovat břicho atd. Má své oblíbené rituály: Třeba čtyřlístek nalepený ve skříňce, křížky, madonky… Před zápasem se začte do Bible a přemýšlí a textu, dospěl k tomu, že se nechal pokřtít k pravoslaví.
MUDr. Dušan Singer
Lékař hokejového nároďáku, který prý bez hokeje neumí žít. A tak když zrovna doktor Dušan Singer (68) neoperuje na klinice a není na reprezentační akci, určitě ho najdete na stadionu Sparty. V holešovickém klubu totiž dělá doktora už od roku 1983. „Celý život jsem sparťanem! A vzhledem k tomu, že mám devět dětí, dá se říct, že jsem i vychoval hodně nových členů sparťanské rodiny,“ říká Singer se smíchem. Všechny děti jsou totiž do Sparty poblázněné a na hokej chodí pravidelně,“ dodává lékař, který všech devět svých potomků měl až po čtyřicítce! S manželkou vychovávají sedm synů a dvě dcery. „Mezi nejmladším a nejstarším je rozdíl 20 let,“ prozrazuje lékař reprezentace, jinak chirurg z Nemocnice Na Bulovce.
A jak funguje lékař třeba na šampionátu? „Abychom nemuseli jezdit hned do nemocnice, máme možnost ošetřit hráče přímo v hale na takzvané klinice,“ popisuje Dušan Singer. A upřesňuje, že tam je k dispozici rentgen a třeba i zubař. O hokejistech říká, že jsou tvrďáci. „To, co je pro normálního člověka neúnosné, nemůže se kvůli tomu pohybovat ve svém prostředí a pracovat, tak to je pro hokejistu jen taková průměrná laťka, kterou musí zvednout a podejít pod ní,“ vysvětluje svůj pohled na hráče.
Hana Mastná a její cheerleadingový tým Chilli Cheerleaders.
„Po vzoru amerických profesionálních cheerleaders vystupujeme na nejrůznějších sportovních, kulturních a společenských akcích,“ říká Hana. Na vzniku týmu se v roce 2001 podílely choreografky přímo z USA, které tým vybavily nejen prvními choreografiemi, ale i základním know-how amerických profesionálních týmů, kterého se drží dodnes. „Ve své činnosti jsme vsadily na ženskou krásu a ladný pohyb, kvalitu a profesionalitu. Naše nápadité taneční choreografie jsou obohaceny o výrazné efekty s pompony i náročné pyramidy či stunty,“ dodává.
Připravila: Katka
Foto: Prima