Zdraví

Syndrom suchého oka

Sbírání kytiček

Občas se to stane každému – máte pocit, že vás v očích cosi řeže, bodá, či snad pálí. Pokud se však tyto příznaky opakují často, s největší pravděpodobností vás trápí syndrom suchého oka.

Koho se může týkat

Se syndromem suchého oka se mohou potýkat lidé pracující v klimatizovaných prostorách, nositelé kontaktních oček, dočasně může syndrom zasáhnout i ty, kteří podstupují laserové operace očí. A aby toho nebylo málo, k tomuto problémů přispívají i určité choroby (například alergie, cukrovka, revmatismus a jiné) i užívání některých léků (třeba diuretika).

Na co také pozor

Mnohdy si svoje zdravotní problémy ovšem můžeme „vypěstovat“ sami. Typickými příklady budiž hodinové vysedávání u televize (nejen) u nekonečných seriálů a bohužel i čtení. Ač by dnes bylo více než vhodné četbu podporovat, přece jen patří mezi jeden z faktorů, které můžou přispět k syndromu suchého oka. Na závadu je rovněž práce u počítače, pokud trvá řádově hodiny.

Tady mnozí z nás neustále chybují v tom, že nedodržují minimální přestávky. Pokud to vaše pracovní podmínky alespoň trochu umožňují, je vhodné se po hodině práce u „stroje“ zvednout a jít se doslova na pár minut projít, nebo se alespoň zahledět do zeleně. Na závadu je rovněž prašné prostředí a další faktory.

Co se vlastně děje

Pokud trpíte syndromem suchého oka, došlo k narušení produkce a stability slzného filmu. Ten tvoří tři základní vrstvy, a to zevní tuková, prostřední vodná a vnitřní mucinová. Proč je to dobré vědět? Podle toho, kdy vás oči dokážou potrápit, je totiž optimální vybírat přípravky s účinnými látkami. Nejčastěji se užívají speciální kapky.

Například pokud se problémy vyskytují po probuzení, patrně došlo k deficitu tukové vrstvy slzného filmu, kvůli nedostatečné funkci takzvaných Meibomských žlázek. Pak lze doporučit zvlhčující oční kapky skládající se z minerálního oleje a patentovaného aniontového fosfolipidu. Avšak když vás oči takzvaně řežou či pálí spíše během dne nebo až večer, problém vzniká ve střední či vnitřní vrstvě slzného filmu, a tehdy přijdou vhod zvlhčující oční kapky jejichž aktivními složkami jsou polyetylen glykol a polypropylen glykol. Svoje domněnky však konzultujte s očním lékařem, aby volba správného preparátu byla skutečně stoprocentní.

Péče

Kromě používání hydratačních kapek prospěje i aplikace očních obkladů, nejlépe dvakrát denně. Dále se doporučuje příjem dostatku tekutin, změna pracovních i odpočinkových návyků, pobyt v prostředí bez dráždivých elementů (kouř, prach a podobně) i hygiena očních víček (pomůžou například speciální ubrousky).

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: en.wikipedia.org/wiki/Dry_eye_syndrome, www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-eyes/symptoms-causes/syc-20371863
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků