Cestování

Tip na výlet: vodní dílo Vír

Bystřicko je nejčlenitějším regionem celé Vysočiny. Hluboké, až kaňonovité údolí řeky Svratky dodává krajině, v kontrastu s vysokým převýšením okolních vrcholků, horský ráz.  A právě v nejužším místě tohoto údolí vzniklo před více než šedesáti lety vodní dílo Vír.

Dnes láká přehrada nejen milovníky technických staveb, ale také turisty všeho druhu a adrenalinové nadšence. Přijeďte i vy objevit nádherné výhledy, tajemné zříceniny a přírodní rezervace plné vzácných druhů rostlin. Kromě klasických pěších nebo cyklovýletů si tu můžete navíc vyzkoušet i zajištěné cesty „via ferrata“ nebo singletracky.

Historie přehrady a její využití

Snahy regulovat kolísání průtoku v povodí řeky Svratky se objevovaly už od roku 1911. Plány na vybudování přehrady ale na nějakou dobu zhatila druhá světová válka. Velká povodeň na začátku 40. let ale přispěla k tomu, že stavba vodního díla Vír začala hned v roce 1947. Dokončena byla o 10 let později, tedy v roce 1957 a o střechu nad hlavou připravila téměř 250 obyvatel z obce Chudobín a části obce Korouhvice, které skončily pod hladinou. Mohutná hráz, která měří 66, 2 metru, s korunou širokou 9 metrů a dlouhou 390 metrů, je třetí nejvyšší u nás. Zajímavostí je, že prvním stavbyvedoucím byl pozdější spisovatel Zdeněk Pluhař, který napsal o stavbě román Modré údolí.

Vodní dílo Vír I bylo koncipováno jako soubor na sebe navazujících staveb, které měly umožnit komplexní využití vodního zdroje. Kromě regulace průtoku se od začátku počítalo s využitím pro vodárenské účely a tvorbu vodní energie. Kromě toho je přehrada také zásobárnou pitné vody pro široké okolí i část Brna. Vzhledem k tomu, že je přehrada Vír důležitým zdrojem pitné vody, bylo v jejím okolí vyhlášeno pásmo hygienické ochrany a platí zde tedy přísný zákaz koupání.

V okolí najdete krásné výhledy a unikátní přírodní rezervace

V přehradě si sice nezaplavete, ale jinak si v jejím okolí přijde na své každý. Obec Vír se stala centrem turistiky už v 80. letech 19. století díky hostinskému Františku Šťastnému, který své hosty ctil bylinným likérem Vírský vánek a dalšími specialitami. Ve svém podniku přivítal například i Petra Bezruče, Karla Čapka, Jana Masaryka nebo Emu Destinovou. Dnes můžete přímo v obci navštívit několik pěkných staveb lidové architektury, které se zde dochovaly.  Milovníci umění by neměli vynechat Galerii Na Bahnech, která je díky svým skvělým přirozeným světelným podmínkám hojně vyhledávaná umělci a má běžně obsazenou kapacitu až na dva roky dopředu. Za návštěvu stojí i nedaleká zřícenina hradu Zubštejn, předchůdce slavného hradu Pernštejn, který se nachází v sousedním Nedvědicku. Pokud byste si chtěli výlet prodloužit, červená turistická značka vás ze Zubštejna zavede pohodlným tříkilometrovým klesáním ke zřícenině Pyšolce.

Okolí přehrady jistě ocení také milovníci přírody, protože oblast patří do vyhlášeného přírodního parku Svratecká hornatina. V přírodní rezervaci Vírská skalka můžete obdivovat přirozené lesní porosty a významné druhy rostlin. Místem se vzácnou květenou je i přírodní památka Ostražka. Krásný pohled na řeku a přehradu nabízí nejvyšší a nejslavnější vírská skála s vyhlídkou Klubačice, zvaná taky Daliborka. Díky odlesnění se dnes můžete kochat krásným výhledem také z Rossiho skály. Pokud si chcete prohlédnout celé okolí a ještě se něco dozvědět, vydejte se na vodohospodářskou naučnou stezku zvanou Stezka kolem evropského stromu. Je dlouhá 16 km a provede vás také kolem Chudobínské borovice, která se tyčí na skále a díky svému unikátnímu vzhledu se stala v roce 2020 Evropským stromem.

Vyzkoušet si můžete ferraty, singletracky i ledovou stěnu

Přehrada získává poslední dobou na popularitě u sportovních a adrenalinových nadšenců. V létě si můžete projít dvě zajištěné ferratové cesty na Ledové a Jezerní stěně. Pokud nemáte vybavení, můžete si ho přímo před nástupem půjčit a rovnou vám i vysvětlí, jak ho používat. Kromě adrenalinového zážitku vás čekají také krásné výhledy. Milovníci cyklistiky si můžou vyzkoušet projet místní singletracky s názvem Traily Vír. Na své si přijdou jak začátečníci, tak zkušení jezdci.  Užijte si třeba sjezd z vyhlášené skalní vyhlídky Klubačice nebo oboustranný přírodní trail s transfery po polních cestách mířící na zříceninu hradu Zubštejn.

Zkušenější jezdci si užijí prudký sjezd od skalní vyhlídky Sokolí skála.  Zatímco po většinu dne se voda v korytě Svratky jen líně plazí mezi trávou obrostlými kameny, v době výroby elektrické energie v místní hydroelektrárně se promění v jednu z nejdivočejších řek v ČR. Toho již řadu let využívají vodáci ze širokého okolí, kteří v horní části řeky, v těsné blízkosti hráze Vírské přehrady, vybudovali atraktivní vodácký kanál s řadou překážek. A čeká vás tu ještě jedna rarita. Díky tomu, že voda do řeky vytéká z přibližně 40 metrové hloubky zdejší přehrady, i během parných letních dní nemívá více než 10°C. V zimě se sem sjíždí trénovat a soutěžit elita horolezců i amatérů na největší českou přírodní ledovou stěnu, která vzniká v okolních skalách.

Vírský mlýnek

Vírský mlýnek je soustavou figurek připomínající mechanický betlém, kterou vytvořil vírským občan, pan Vincenc Navrátil na potoku tekoucím od Rovečného. Původní Vírský mlýnek vznikal pravděpodobně desítky let. Po smrti zhotovitele byl mlýnek darován jeho dědici do Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě. Obec Vír v roce 2007 nechala vyrobit repliku Navrátilova mlýnku. V blízkosti říčky Bystřice byl vybudován mechanismus, který je poháněn vodní silou, a který je složen z asi dvou desítek postaviček, které se pohybují.

Připravila: Katka Soušková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: Destinační společnost Koruna Vysočiny
Zdroj fotografií: Destinační společnost Koruna Vysočiny

Diskuze: příspěvků