Zdraví

Trpíte obezitou, nebo jen domněnkou, že jste tlustá?

Sbírání kytiček

Počet obézních lidí stoupá, zejména těch mladých. Statistiky ale naprosto nic neříkají o tom, že i vy trpíte nadváhou. Dost možná je chyba pouze ve vašem myšlení.

Drtivá většina žen si připadá tlustá, i když tomu tak vůbec není. Nějaký ten špíček na těle má téměř každý. 

S přibývajícím věkem už metabolismus funguje pomaleji a tuky se ukládají do problémových partií, mezi něž u žen patří bříško, zadeček a stehna. Zčásti je to dané genetikou, vliv mají určitě i stravovací návyky a pohyb. Bojovat s věkem se dá, ale rozhodně se nejedná o snadnou bitvu. Shazovat kila je těžké a tvarovat postavu taktéž. 

Jste skutečně obézní? 

Myslíte, že vám k vysněné postavě pomůže shodit pět kil? Nemusí to být pravda. Dost možná máte váhu zcela v pořádku a stačilo by zapracovat na problémových partiích. Povislé bříško či větší zadeček spraví pravidelná dávka cvičení a také zdravá strava. 

Skutečně obézní lidé mají všechno daleko těžší. Musí svůj život změnit od základů, a jelikož je vše potřeba dělat tak, aby neublížili svému tělu, je vhodné postup konzultovat s odborníkem. Vzdát se zajetých kolejí, fast foodu a večerů u televize je těžké, nicméně zdraví by mělo být přednější. Právě zdravotní obtíže jsou častým důvodem, proč se lidé postaví své nadváze a překonají ji. Otylé lidi trápí diabetes, potíže se srdcem i ledvinami, ženy mají problémy s otěhotněním a je u nich vyšší riziko narození dítěte s nějakou vadou. 

BMI index vám napoví 

Nejste si jistá, zda máte jen běžné tuky na břiše a zadečku, nebo byste o svém problému měla mluvit jako o nadváze? Dobrým ukazatelem je BMI index. Když zadáte svou výšku, váhu, věk a pohlaví, BMI kalkulačka vám vypočítá číslo, podle nějž si v tabulce najdete, do jaké kategorie patříte. Máte ideální váhu, nadváhu či mírnou obezitu? Index tělesné hmotnosti je založený na statistických údajích, takže nebere v úvahu stavbu těla, množství svalstva apod., ale aspoň přibližně vám ukáže, jak na tom jste. Třeba vám dokonce zvýší sebevědomí, když zjistíte, že se nacházíte v normálu.

KP
Foto:

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků