Zdraví

Vaše srdce si zaslouží nejlepší péči!

Sbírání kytiček

Srdečně-cévní onemocnění jsou příčinou více než 50% všech úmrtí v České republice. Může za to vysoká hladina cholesterolu, který se usazuje ve stěnách našich tepen.

Pokud se po čase některá tepna ucpe, následky mohou být životu nebezpečné. Klíč k řešení se skrývá v rukou každého z nás a jmenuje se zdravý životní styl. Jeho součástí jsou Omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které tělu musíme dodávat, protože si je neumí samo vyrobit. Právě tyto kyseliny přitom významně napomáhají udržovat cévy hladké a pružné a snižovat hladinu cholesterolu.
 
Nejčastějším srdečním onemocněním je kornatění cév známé jako ateroskleróza, při němž dochází k tvorbě tukových usazenin v tepenných stěnách. Jeho prvotní příčinou je vysoká hladina cholesterolu, který se shromažďuje ve stěně cévy a brání průtoku krve. Tělo tak musí následně zvyšovat tlak krve, hrozí ucpání cévy, a tím může dojít ke vzniku infarktu nebo mozkové mrtvice. Kornatění cév postihuje bez rozdílu muže i ženy, často
v nejproduktivnějším věku. Ke vzniku rizikových faktorů vede převážně nevhodný životní styl, kouření, obezita a stres.
 

 Prokazatelně příznivý vliv na zdraví srdce a cév mají nenasycené omega 3 mastné kyseliny, kterých existuje více druhů. Nejúčinnější jsou však kyseliny EPA a DHA, které pozitivně ovlivňují mozkové funkce a paměť a pomáhají udržovat správnou hladinu cholesterolu. Lidské tělo si je neumí vyrobit, takže je nutné dodávat je v potravě. Jejich zdrojem je tuk z ryb žijících v severských mořích.


Ruku na srdce  

Jak často se ve vašem jídelníčku objevují tučné ryby? Podle posledních průzkumů je spotřeba tuků z mořských ryb v České republice pouhých 0,06 – 0,5 g na osobu a den. A to je velmi málo. Doporučený denní příjem by měl totiž být 0,7 – 1,2 g denně. Pokud si tedy ryby nedáváte několikrát do týdne, měli byste se zamyslet nad tím, jak tělu tyto potřebné látky dodat.
 

Další příznivé účinky omega 3:

  • působí významně na činnost mozku. U dětí podporují správný vývoj mozkových funkcí a pomáhají udržovat koncentraci. V dospělém věku zpomalují stárnutí mozku spojené s vývojem Alzhaimerovy choroby.
  • příznivě ovlivňují imunitní systém. Snižují riziko vzniku atopických ekzémů a astmatu.
  • jsou důležité již v těhotenství. U plodu podporují správný vývoj mozku a nervové soustavy a jsou důležité i po narození pro zdravý vývoj kojenců.


Připravila: Zuzana
Foto: Walmark ČR
25. 7. 2016

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků