Zdraví

Vyběhněte do přírody

Sbírání kytiček

Kdo propadl kouzlu běhání, nedá na tenhle sport dopustit. Hodíte za hlavu všechny starosti, soustředíte se jen na rytmus kroků a správný dech. Moc toho nepotřebujete – jen chvíli volného času a dobré běžecké boty. Většina z nás ale běhá po asfaltce v ulicích, na sídlišti. Je to časově méně náročné, než dojet někam do lesoparku, přírody. Mnohdy to však nejde provozovat dlouho. Ve většině případů dochází ke ztrátě motivace, bolesti kolen, či jiných kloubů a hlavně fádnosti běhaní. Vyměňte asfaltku za lesní pěšinku a okamžitě uvidíte ten rozdíl!

Většina zdravotních problémů spojených s během má jednu společnou příčinu: nárazy způsobené opakovanými dopady nohou na zem. Při běhu po asfaltu je kotník relativně v jedné poloze a nehrozí tak vymknuti, ale zpětný náraz, co jde od tvrdého povrchu vrazí do kolen, kyčlí a zad. Po čase se perfektně procvičí a zpevní. Je to tedy pro vazy a vůbec chodidla vynikající cvik. Proto se běh v lese označuje i jako výborná prevence proti ortézám a umělým kyčlím.

Budete šťastnější
Jak známo, při běhu se uvolňují endorfiny, což jsou hormony štěstí. Ty působí pozitivně nejen na náladu během běhání, ale i po běhání. Měli jste někdy pocit při běhu, že svět patří vám? Ještě ne? Tak si někdy běžte zaběhat ráno v 6 hodin, když je ještě všude klid a mír, přerušovaný jen zpěvem ptáků, do toho vychází slunce – zážitek, který lze s málo čím srovnat a z nějž budete čerpat po celý den. Při běhání se vytváří i hormon dobré nálady – serotonin, který mimo jiné dokáže i potlačit strach. Při zvýšených hladinách serotoninu se dají léčit deprese a úzkostné stavy. Zvýšení hladiny serotoninu nejjednodušeji dosáhnete běháním.

Venku je to náročnější
Lesní pěšinky vedou obvykle po více zvlněném terénu než silnice. Počítejte proto s tím, že 5 km uběhnutých v terénu vám zabere více času a energie. Vašim běžeckým cílům získání vyšší kondice a shození trochu váhy to jen prospěje.
„I drobné nerovnosti a vlnky se postupně nasčítají a jsou v nohách cítit. Také nutnost měnit častěji tempo běhu a délku kroku je namáhavější než rovnoměrný běh po rovné cestě. Nic neprospěje rychlému zvýšení kondice více než právě běh v terénu“, říká Tomáš Bystřický z týmu Salomon. Pro běh venku proto musíte mít opravdu vhodnou obuv. Boty musí mít zejména vhodnou podrážku, tedy takovou, která zabrání uklouznutí. Důležité je taky, aby byla bota přiměřeně pevná a držela nohu i na nerovném podkladu. Boty pro běh v terénu jsou také obvykle z odolnějších materiálů. Naopak protože poběžíte po měkkém povrchu, nemusí být bota tolik odpružená. Pokud běháte i v dešti nebo po něm v mokré trávě, pamatujte na to při výběru boty a vyberte si model s Gore-texem nebo jinou nepromokavou membránou.

Náš tip: Salomon: Speedcross 3

Bota první volby pro ty, kdo začínají běhat v přírodě! Nejoblíbenější model Salomon obuvi. Agresivní design podrážky. Nepromokavá membrána climashield nebo Gote-tex. Perfektní usazení nohy v botě. Zajistí jistotu a spolehlivost při každém kroku v terénu i na mokrém a blátivém povrchu.
Cena: 3 390 Kč Koupíte v eshopu na www.salomon.cz

 

 

Připravila: Zuzana

Foto: Salomon

22.7. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků