Zdraví

Krev: její složení a funkce

Sbírání kytiček

Lidské tělo se v přeneseném slova smyslu dá považovat za dokonalý stroj. A každý stroj potřebuje ke své funkci mnoho součástek. Jednou z nich je právě krev.

Je to tak samozřejmé. Krev přece máme v těle všichni. Ale zpravidla až tehdy, když řešíme určitý zdravotní problém, se o ni začneme více zajímat.

Základní fakta

Dospělý člověk má v těle v průměru 4 až 6 litrů krve, ale novorozeně mnohem méně – množství jeho krve by se vešlo do šálku.

Připomeňme si, že naše oběhová soustava se dělí na velký neboli tělní a malý (plicní) krevní oběh. Krev proudící cévami přináší kyslík a živiny k orgánům i tkáním a současně odvádí oxid uhličitý. Rovněž po těle rozvádí hormony, pracuje na termoregulaci a udržuje chemickou rovnováhu v organismu.

Z čeho se krev skládá

Základ tvoří krevní plazma a krevní elementy. Krevní plazma představuje 55 procent krve v našem těle. Ovšem z 90 procent ji tvoří voda, dále organické a anorganické látky. A krevní elementy? To jsou staré známé červené a bílé krvinky a krevní destičky. U dospělého člověka se rodí v kostní dřeni.

  • Červené krvinky (erytrocyty) sehrávají hlavní roli při dýchaní a výměně plynů. S nedostatkem kyslíku a při pocení jejich počet roste.
  • Bílé krvinky (leukocyty) podporují imunitní systém člověka. Jejich množství kolísá v závislosti na ohrožení organismu infekcemi. Jsou nesmírně pracovité; umí se vypořádat s viry, bakteriemi a různými jinými patogeny, ale i nádorovými buňkami.
  • Krevní destičky (trombocyty) mají na starosti srážlivost krve, zastavují krvácení a současně pomáhají zabránit vzniku zánětu.

Když krev onemocní

I krev se bohužel může potýkat s řadou onemocnění. Pro její optimální funkci je mimo jiné zásadní správné množství krevních elementů, a to takové, aby krev netekla ani příliš rychle (například nedostatek krevních destiček – imunitní trombocytopenie, esenciální trombocytopenie), ani příliš pomalu (třeba zvýšený počet červených krvinek – pravá polycytémie, polyglobulie). Jsou tato slova pro vás cizí? Není divu.

Prevence je pro každého

Nárok na pravidelnou preventivní prohlídku u praktika má každý dospělý jednou za dva roky. A pokud se léčíte s vysokým krevním tlakem? Ve vašem případě se navíc doporučuje jednou ročně provést krevní odběry. To umožní lékaři odhalit i jiné případné nesrovnalosti.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.webmd.com/heart/anatomy-picture-of-blood, www.britannica.com/science/blood-biochemistry/Plasma, www.umimefakta.cz/cviceni-srdce-cevy
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků