Děti

Dětský pokoj: jak ho zařídit

Sbírání kytiček

Když jsou děti malé, dbáme hlavně na jejich bezpečnost, a jak povyrostou, řešíme zase barvy. Anebo ne? Na co všechno byste měli myslet při zařizování dětského pokoje?

Dodržujte zóny

Základní pravidlo při zařizování pokoje pro vaše nejmenší zní: rozčleňte místnost. A to do tří zón – na odpočinkovou, pracovní a herní. Nutno podotknout, že toto pravidlo platí pro všechny děti bez ohledu na jejich věk. A druhé pravidlo? Při zařizování dětského pokoje myslete na věk dítěte, jeho potřeby se zkrátka časem mění.

Pěkně od podlahy

V dětském pokoji by neměly být koberce, ale dřevo, korek nebo linoleum; tyto teplé materiály se snadno udržují v čistotě. A pokud přece jen chcete koberec prosadit, volte spíše malý, který potomek využije třeba jen na hraní a současně přispěje k útulnému dojmu pokoje.

Místnost roste s dítětem

Pokoj, kde pobývají miminka a malé děti, musí být hlavně bezpečný. Nábytek ani jiné vybavení nemá mít ostré rohy a hrany, nenechávejte ani viditelně ležet kabely, nepoužívané elektrické zásuvky vybavte záslepkami a podobně. Důležitá je kvalitní postýlka, matrace a ložní povlečení. Při výběru vybavení myslete na zdravotně nezávadné materiály, což platí i pro barvy na stěnách. A nyní možná k překvapení všech, kdo stále věří na modrou barvu pro kluky a růžovou pro holčičky. V barevných řešeních by měly vést tlumené pastelové barvy; syté barvy považujte za doplňkové (mnoho sytých barev rozptyluje pozornost potomka). Doporučujeme barvy žlutou, zelenou a modrou. Naopak je dobré se vyvarovat červené, která je příliš dráždivá.

Co se v mládí naučíš

Jak se dítko vyvíjí, rostou také úložné prostory; nejprve na hračky, posléze i na školní povinnosti, záliby vaší ratolesti, její oblečení… Právě vhodným výběrem úložných prostor naučíte i malé dítě pořádku – samo zvládne poskládat hračky do polic, boxů a komod, do kterých dosáhne. A vy budete mít za pár let o starost méně, protože dítě navyklé pořádku si bude ukládat i ostatní své věci na správné místo.

Už před nástupem do školy myslete i na stolek a židličku, aby si ratolest měla kde kreslit, časem ho vyměňte za psací stůl. Abyste nemuseli za pár let pořizovat zase nový, optimální je model s nastavitelnými nohami a totéž platí také pro pracovní židli, u níž je třeba myslet i na nastavení zádově opěrky a područek. Pořízení takzvaného „rostoucího“ nábytku, který se dokáže přizpůsobit věku dítěte, je dnes už pomalu samozřejmostí.

A co ještě?

Dbejte, aby měl potomek dostatek správného osvětlení. Podobně jako u dospělých i tady platí, že na pracovní stůl by přirozené světlo mělo mířit z boku a když je třeba přisvítit, pomůžou lampičky. Minimem jsou dvě: jedna u postele a druhá na pracovním stole. Plus centrální světlo. Pokud zařizujete dětský pokoj v podkroví, nezapomeňte ani na rolety na střešních oknech, ostatně dnes se nabízejí v desítkách různých barevných variant. Vnitřní zcela zatemňovací rolety zajistí, aby do pokoje nešlo světlo z ulice. A v létě je neocenitelným pomocníkem venkovní roleta nebo markýza, které zastaví teplo ze slunečních paprsků ještě dříve, než ohřeje okna.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Ambience design
Zdroj fotografií: Josef Soušek
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků