Život s cukrovkou

Diabetes patří k celosvětově obávaným civilizačním chorobám, na které se v minulosti umíralo. Moderní způsoby léčby dnes však umožňují pacientům žít kvalitní život.

Titulka pro: Život s cukrovkou
Zobrazit fotografii v galerii

Společným problémem pacientů s cukrovkou je nedostatečná produkce inzulinu. Jde o důležitý hormon, který se tvoří ve slinivce a hraje klíčovou roli při regulaci cukru v krvi. Diabetes mellitus dělíme na dva základní typy, diabetes 1. a 2. typu. V čem se liší? Diabetes 1. typu je autoimunitní choroba, při níž jsou pacienti závislí na příjmu inzulinu. Diabetes 2. typu je spíše důsledkem nezdravého způsobu života a obezity. Slinivka těchto diabetiků sice inzulin produkuje, ale tělo na něj přestalo reagovat. I když léčba cukrovky závisí na tom, o jaký typ se jedná, existují společné způsoby léčby i určitá obecná pravidla, kterými by se měl každý diabetik řídit.

Zdravý životní styl
Pokud trpíme diabetem, rozhodně by naše strava měla být vyvážená a především zdravá. Každý diabetik by měl úplně zapomenout na veškeré sladkosti, tučné maso a mléčné výrobky, uzeniny a alkohol. Strava by měla být bohatá na ovoce, zeleninu a obiloviny. Neméně důležitý je i pohyb a psychická pohoda. Neustálý stres může vést ke zvýšení hladiny cukru v krvi a k celkovému zhoršení zdravotního stavu.

Farmakologická léčba
Součástí léčby diabetiků bývá užívání perorálních antidiabetik. Jde o léky, jež snižují různými mechanizmy hladinu cukru v krvi. V případě, že není podávání těchto léků účinné, je nutné přistoupit k podávání některého typu inzulinu. V posledních letech se forma aplikace tohoto hormonu hodně změnila. Zatímco dříve byli lidé odkázáni pouze na injekční stříkačky, kdy se jehly musely vyvařovat, dnes si většina diabetiků píchá inzulin do těla o poznání snadněji. Výběr mezi aplikátory je poměrně široký a závisí na typu inzulinu, který budete užívat.

  • Inzulinová stříkačka - Jde o pomůcku podobnou klasické injekci, ale vyrobenou výhradně pro podání inzulínu se stupnicí umožňující rychlou orientaci a jistotu správně podané dávky. Dnes se však od tohoto způsobu ustupuje a většina pacientů dává přednost inzulinovým perům.
  • Inzulinové pero – Tato aplikace je jednodušší. Také dávkování je přesnější než při použití stříkaček. Inzulinové pero se plní speciální náplní, která obvykle obsahuje až 300 jednotek inzulinu.
  • Inzulinová pumpa je miniaturizovaný počítač, který pomocí hnacího motorku spolehlivě a kontinuálně dávkuje inzulin do podkoží. Spojení mezi inzulinovou pumpou a tělem pacienta zajišťuje infuzní set.

Domácí měření
Součástí života každého diabetika je pravidelné sledování hladiny cukru v krvi. Měří se pomocí glukometru. Je to malý přístroj s digitálním displejem, který dokáže změřit požadované hodnoty pomocí testovacího proužku z kapky krve. Ta se odebírá z boční části bříška prstu s tím, že místo odběru je nutné nejprve omýt teplou vodou a mýdlem. Většina glukometrů má samonasávací proužky a potřebuje k měření jen velmi malé množství krve. Méně používanou variantou měření jsou samostatné testovací proužky. Fungují tak, že se kapka krve nanese přímo na proužek. Výsledné zabarvení se pak porovná s barevnou škálou na krabičce a odečte se množství cukru v krvi.

Dlouhodobé zdravotní komplikace
Cukrovka se většinou v počátečním stadiu nijak výrazně neprojevuje. Po řadě let onemocnění diabetem může u některých pacientů docházet k rozvoji charakteristických příznaků. Jde nejčastěji o chronické poškození ledvin, očí, aterosklerózu s nebezpečím gangrény dolních končetin, časté infekce nebo nervové poruchy. Zvyšuje se rovněž náchylnost k srdečním onemocněním a k vzestupu krevního tlaku.

Diabetes v číslech
Alespoň 1x za tok byste si měli nechat změřit hladinu cukru v krvi. Její hodnota by měla být 4,5 až 5,5 mmol/litr krve. Pokud je vyšší, může to signalizovat počátek diabetu. Na světě dnes žije zhruba 190 milionů diabetiků a tento počet by se měl do roku 2030 zdvojnásobit. V České republice trpí cukrovkou 750 000 lidí, ale existuje i mnoho pacientů, kteří ještě o svém onemocnění neví. Ještě víc alarmující je genetická zátěž populace 20-25 %, což znamená, že ve stáří bude mít cukrovku každý 4.- 5. obyvatel. Ne nadarmo se tedy o diabetu mluví jako o epidemii 21. století! 

Text: Zuzana

Foto: iStock

16.4. 2012

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

POSTÝLKA PRO MIMINKO

Ahojky, neznáte nějakou dobrou stránku kde najdu pěkné ...

NESPAVOST

Kdo s tím máte taky problém, poraďte prosím, co vám ...

STŘÍBRNÉ NÁUŠNICE

Ahoj, vybírám kvalitní a originální náušnice, poraďte ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz