Podzim na zahradě

Chystáte se na poslední sklizeň zeleniny a přípravu prázdných záhonů na zimu, až vám dají vale i okrasné květiny? Poradíme vám jak na to. A navíc přidáme tip, čím si vyzdobit truhlík a jak se postarat o skalku.

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Po sklizni ovoce a zeleniny si sice rovněž zasloužíte odpočinek, ale ještě chvíli vydržte. Uvolněné záhony je třeba dobře připravit, abyste s nimi na jaře měli co nejméně práce.

Výživa pro zeminu

Pro zlepšení a vyživení půdy použijte rašelinu, která zeminu ještě prokypří a provzdušní, případně upraví pH. Co se doporučuje? Promíchat ji s původní půdou v poměru: na 10 m2 zeminy přidejte 30 až 70 litrů rašeliny. A proč vsadit na rašelinu? Poutá na sebe slunce, půda se zahřívá, přitom se však z ní nevypařuje voda. Navíc zabraňuje šíření chorob, které napadají kořeny rostlin.

Rytí místo posilovny

Vezměte si rýč, který má širší a ostrou čepel, a pusťte se do práce. Prázdné záhony zryjte na hloubku rýče. Nejdou vám zpracovat velké hroudy? Nevadí, nechte je ležet na záhonech a spolehněte se na mráz, který je „rozbije“; na jaře pak půdu snadno zpracujete. Společně s rytím lze zapravit i hnůj, který přemrzne a další rok poskytne rostlinám přirozené živiny.

Vybarvěte si truhlíky

Nemusíte smutnit, že vám osiřely záhony, i zahrádku jako dlaň ještě stihnete „obarvit“. Pěstovali jste přes léto tradiční balkonovky? Nyní je můžete vyměnit za jiné rostliny. „Krásné palety se dočkáte kombinací více druhů, například macešek, aster, jiřin, vřesů či vřesovců nebo zimostrázu. Nebojte se vysazovat je hustěji, na 80 cm dlouhý truhlík klidně použijte až 6 rostlin. Výsadba je ideální ještě během září nebo začátkem října, v chladných měsících už vám příliš neporostou,“ radí Milena Göpfertová z OBI Karlovy Vary. Nastane-li silný mráz, chraňte rostliny netkanou textilií nebo bublinkovou fólií.

Máte na zahradě skalku?

Pak se snažte skalničkám usnadnit přicházející chladné období. Průběžně z nich odstraňujte spadané listí, které by se mohlo stát zdrojem houbových chorob a škůdců. Některé druhy, jako třeba lewisie nebo hořce, chraňte i před sněhem po celou zimu, pomůžou vám například skleněné tabule, které podložíte kameny. Přírodní ochranu poskytnou větvičky jehličnanů, které šikmo zapíchnete po obvodu skalky a další v lehké vrstvě rozprostřete na samotné rostliny. U okrasných travin a některých rozchodníků se nabízí vyrobit kryty z polystyrénových bedýnek; tito zástupci skalniček totiž spíš shnijí než vymrznou.


Připravila: Marcela
Foto: archiv OBI
24. 9. 2013
 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

INZERCE

ANKETA

Jak se Vám líbí nový design?

Je lepší než původní.
Je podobný jako původní.
Je horší než původní.

ŽHAVÉ DRBY

PROČ SE TU NESTARÁTE ....

Proč se nestaráte o ten web ? Astrotyp energie měsíce je v ...

PROČ SE TU NESTARÁTE ....

Proč se nestaráte o ten web ? Astrotyp energie měsíce je v ...

PROČ SE TU NESTARÁTE ....

Proč se nestaráte o ten web ? Astrotyp energie měsíce je v ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

HUBNUTÍ

Dobrý den,jako už několikrát,i letos jsem si dala závazek ...

TĚHOTNÁ DCERA

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na dceru, nar. 11.11.86 v ...

DOPLNĚNÍ KOSTI NAD HORNÍ JEDNIČKOU

Dobrý den,

od léta mi občas cukalo nad horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz