Astaxanthin patří mezi karotenoidy. V přírodě jej můžeme najít například v řasách, lososech, humrech, krevetách, či v peří plameňáků. Ty jsou v závislosti na obsahu astaxanthinu zbarveny do oranžova až červena.
Bohatým přírodním zdrojem astaxanthinu je sladkovodní řasa Haematococcus pluvialis. Má komplikovaný životní cyklus s různými morfologickými stádii. Ve formě cysty dokáže přestát i extrémní klimatické podmínky. V přírodě se dá nalézt v mokřadech, kalužích a mělkých vodách obecně.
Jak nám prospěje Astaxanthin:
Podle webu webmd.com podporuje imunitní systém, zpomaluje stárnutí a působí protizánětlivě. Zároveň posiluje mozek a jeho kongitivní funkce. Pomáhá jako prevence rakovinovým onemocněním kůže. Pozitivně působí na syndrom takzvaných unavených očí. Je to výrazný antioxidant (váže a neutralizuje volné kyslíkové radikály). Podporuje plodnost mužů i žen. Pozitivně působí při diabetes. Má schopnost chránit pokožku před oxidativním stresem způsobeným UV zářením (výrazně lepší kvalita pleti).
Podle webu verywellhealth.com je astaxanthin vhodný a užitečný například pro lidi aktivní pod přímým a silným sluncem, také pro lidi pod trvalým stresem, dokonce i pro piloty dálkových letadel, kteří jsou vystaveni zvýšeným dávkám záření během svých letů. Vzhledem ke své schopnosti zvýšit výkonnost a urychlit svalovou regeneraci je skvělí také pro sportovce. Pomáhá jim zvýšit vytrvalost i sílu.
V kosmetice se používá po opalování na regeneraci pleti. Zpomaluje stárnutí, redukuje vrásky a stařecké skvrny. Zvyšuje elasticitu a hydrataci pleti.
Užívání astaxanthinu by mohlo být problematické pro lidi alergické na ryby a mořské plody.
Připravila: Věra Hájková