Bydlení

Home staging: příprava nemovitosti k prodeji

Sbírání kytiček

V zahraničí jde o poměrně běžnou službu, u nás se nabízí sice už několik let, ale přesto se o ní mnoho neví. Kdy vám pomoc home stagera může přijít vhod?

Abyste zbytečně netápali, řekněme si to hned na úvod. Home staging je nenáročná (jak reálně, tak finančně), avšak profesionální úprava interiéru, která má za cíl lépe prodat byt či dům, případně efektivně vylepšit stávající interiér.

Změny interiéru

Pokud si ale myslíte, že home staging rovná se přece jen určitá forma rekonstrukce, není to pravda. Ostatně kdo vážně uvažuje o prodeji nemovitosti, asi neplánuje další význačnější finanční investici do stávajícího domova.

Jak to funguje v praxi

Vycházejme z předpokladu, že si službu profesionálního home stagera objednáte kvůli prodeji bytu či domu. Návštěva dané nemovitosti trvá zhruba jednu až dvě hodiny, aby odborník zjistil, jak to u vás vypadá. Dále posuzuje v jaké lokalitě se nemovitost nachází. Zda máte možnost si někde dočasně uskladnit některé věci. Kolik jste ochotni do drobných změn investovat a podobně.
Následně navrhne plán home stagingu, který vychází z reality, tudíž je vám ušitý na míru. Změny by měly být přímo úměrné ceně nemovitosti.

Home staging není generální úklid

I když pravdou je, že důkladně uklizený příbytek představuje základ. Vězte, že památky po babičce nebo desítky mini suvenýrů z dovolené jsou vaší osobní věcí. To potenciálního kupce nezajímá. Nechtějte ani stávající zařízení jen výhradně doplňovat, zpravidla je třeba se některých kusů dočasně „zbavit“. Přidávat jen to, co bude v celkovém dojmu působit jako soulad, nikoliv rušivý prvek (například v ložnici neukazujte svoje oblíbené proužkované povlečení, postel opatřete přehozem a podobně). Někdy vás také překvapí, jak příbytek prokoukne už jen díky jinému rozvržení stávajícího nábytku a jeho „redukci“.

Co byste ještě měli vědět

Na rozdíl od vás, kteří domácnost znáte do detailu, potenciální kupec vše vnímá jako nové. Pokud vás tedy neruší kapající kohoutek, průvan nebo snad vrzající schody, jeho to rušit bude. Nezapomeňte, že cizí člověk u vás vnímá, vidí, slyší, ale i cítí vše. Od pořádku, čistoty, nezahlcenosti daného prostoru věcmi, pocitu čerstvého vzduchu a podobně.

Nekupovat, ale půjčovat

Zkušení a znalí home stageři vám jako součást svých služeb nabídnou také zapůjčení drobného nábytku, například jídelních židlí, polic a bytových doplňků (polštáře, koberečky), dalším řešením je oslovit okruh svých známých a doporučené předměty si u nich vypůjčit. Co určitě nemá cenu? Abyste si vše, byť může jít o drobnější předměty, kupovali jen kvůli několika týdnům, kdy plánujete svou nemovitost ukazovat zájemcům v co nejlepším „světle“.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Ambience design
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků