Bydlení

Jak zabezpečit byt před zloději

Sbírání kytiček

Říká se „Můj dům, můj hrad“. A ten by měl být nedobytný. Způsobů, jak ochráníte svůj domov před nezvanými návštěvníky, je více. Opatrnosti není nikdy dost, hlavně když byt opouštíte na delší dobu.

Doba dovolených právě začíná. Bohužel se spolu s nimi pravidelně zvyšuje i počet bytových vloupání a krádeží. Abyste po návratu domů nenašli váš byt „vybílený“, je třeba myslet na správné a kvalitní zabezpečení. To by mělo zohlednit zejména fakt, kde bydlíte a pak také jaká je hodnota vašeho majetku. Investice se vám může bohatě vrátit.

Pro každého něco

Jestliže jste obyvateli přízemního bytu v paneláku, věnujte svoji pozornost při zabezpečování domácnosti zejména oknům, balkonu a vstupním dveřím. Nemusíte se stydět nainstalovat mříže, bezpečnostní skla či fólie. Ve vyšších patrech se zaměřte nejvíce na vstupní dveře. Samozřejmostí by měly být bezpečnostní zámky nebo rovnou speciální nedobytné dveře. U rodinného domku už byste si měli všímat i všech dveřních a sklepních otvorů. Vhodným řešením proto může být elektrický zabezpečovací systém s napojením na pult centralizované ochrany bezpečnostní služby.

Zamřížujte okna

Je to sice starý, ale skutečně osvědčený způsob zajištění oken před zloději. Nad mřížemi uvažujte, pokud obýváte zejména přízemí panelového domu. Obáváte se, že si budete připadat jako ve vězení? Pak zvolte jiné, modernější varianty, například odolné vrstvené sklo nebo bezpečnostní fólie. Tyto způsoby mechanicky zpevní zasklení, takže bude pro zloděje prakticky nemožné okna rozbít. V každém případě ale nenechávejte okna v době vaší nepřítomnosti vyklopená či jinak nezajištěná! V blízkosti oken si můžete také nechat nainstalovat světelná čidla, která zaregistrují jakýkoli pohyb v blízkosti domu či bytu. Ostrý reflektor zloděje v noci odradí.

Zamkněte dveře

Nezbytnou součástí dveří je bezpečnostní zámková vložka, která musí být odolná proti odvrtání či vytržení. Minimální ochranou jsou zámkové vložky zapuštěné do kování a překrytý profil zámku. Ideálně přidejte i zabezpečovací doplňky, jako je například panoramatické kukátko a řetízek. Všechny tyto požadavky splňují bezpečnostní dveře. Podle evropských norem se rozdělují do šesti kategorií. Odborníci i pojišťovny přitom doporučují dveře třetí a čtvrté kategorie, které vás přijdou asi na 15 tisíc korun. Výhodou je, že jsou zároveň i protipožární. Jejich odolnost vůči ohni je přibližně 45 minut.

Elektronika

Moderním způsobem ochrany vašeho domu či bytu jsou elektronické zabezpečovací systémy. Ty dokážou vyhodnotit nežádoucí pohyb ve střeženém prostoru a následně vás o tom informovat třeba pomocí SMS na vás mobil. Jejich součástí bývají i alarmy. Sofistikovanější systémy bývají napojeny přímo na bezpečnostní agentury s výjezdními skupinami, takže nežádoucí návštěva vašeho domu může být velmi rychle dopadena.

Pojištění

Kromě dobrého zabezpečení myslete i na pojištění domácnosti, protože dokáže zmírnit následky případného útoku zlodějů. Obojí spolu přitom úzce souvisí. Kvalitní zajištění vás totiž nejen ochrání před zloději, ale zároveň může přispět i k nižším platbám pojistného. Pokud domácnost chcete pojistit na vyšší částku, bude po vás pojišťovna vyžadovat vyšší úroveň zabezpečení. Pojišťovna ovšem zabezpečení nezkoumá – pouze předepíše, na jaké úrovni má být. Teprve v případě škody se zjišťuje, zda byly splněny náležitosti smlouvy. Ponechané otevřené okno od světlíku se vám tak může hodně prodražit.

Připravila: Eva Šarfová

Zdroj informací: www.geico.com/living/home/home-protection/apartment-security/, www.insuranceopedia.com/10-ways-to-prevent-theft-and-break-ins-in-your-apartment/2/5534
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků