Cestování

Tip na výlet na Vysočinu: Park miniatur, tajemná zřícenina nebo dobrodružná hra Santiniho šifra

Sbírání kytiček

Vysočina láká návštěvníky zejména na krásnou a čistou přírodu. Může vám toho ale nabídnout mnohem víc! Ať už jste milovníci historie, vodních sportů nebo mystiky a fantazie, na své si zde přijde každý. Přinášíme vám tipy na místa, kam stojí za to letos vyrazit.

Svět fantazie Julese Vernea nedaleko Pernštejna

V malebné obci Černvír nedaleko hradu Pernštejn najdete nejen nejstarší krytý dřevěný most na Moravě a kostel Nanebevzetí Panny Marie, který patří k nejpozoruhodnějším stavebním památkám v republice, ale otevírá se tu před vámi také svět fantazie. Fantasy muzeum s exponáty inspirovanými tvorbou Julese Vernea, Karla Zemana a Karla Čapka, zde založil divadelní a filmový kaskadér, výtvarník, milovník sci-fi a fantasy tématiky Tomáš Krištof. Jeho tvorba je ve stylu steampunk a trash art. Tvoří díla nadlidských rozměrů s důrazem na detail a základním kamenem plastik je industriální odpad – železo, hliník, plasty, polystyren, dřevo nebo sklo. Muzeum je pravidelně otevřeno jen během července a srpna a navštívit ho můžete o víkendu a v pondělí. Pro skupiny lze ale domluvit otevření kdykoliv i mimo sezónu.

Rekreační oblast Velké Dářko na Žďársku

Velké Dářko je se svojí rozlohou 206 ha největším rybníkem Českomoravské vrchoviny. Nachází se v krásné krajině Žďárských vrchů a je často přezdíván „Moře Vysočiny“. Voda má původ v rašeliništním území a je kyselá, což obecně znamená dobrou kvalitu s omezeným výskytem sinic. Vykoupat se můžete na velké pláži, která leží u hráze, a na své si zde přijdou zejména milovníci vodních sportů. Vyzkoušet si můžete jachting, windsurfing, kiting nebo paddleboarding. Veškeré vybavení lze zapůjčit v nedalekém yachtklubu. Za návštěvu stojí i okolí rybníku. Necelé 3 km dlouhá naučná stezka Dářská rašeliniště vás provede jedinečným územím, které díky výskytu vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů patří mezi Evropsky významné lokality. Dva vyhlídkové body a 12 panelů přibližuje živou a neživou přírodu této části Žďárských vrchů. Milovníci cyklistiky jistě ocení několik značených cyklotras včetně evropské EuroVelo 4.

Do Bystřice nad Pernštejnem za Parkem miniatur a pohádkovou alejí

Přáli jste si někdy vidět památky v době jejich největší slávy? Bystřický park miniatur vám to dokáže splnit! Kolem potůčku vznikla kopie údolí řeky Svratky se zhruba dvacítkou modelů hradů a klášterů v měřítku 1:50. Nejde o kopii současného stavu, ale miniatury hradu Pernštejn, Zubštejn, Skály a dalších můžete obdivovat v podobě, kterou měli v období největšího rozkvětu, tedy ve 14. a 15. století. Unikátní repliky umístěné v přírodě nejsou vyrobeny z plastu, ale jejich autor, modelář Zdeněk Brachtl, je zpevňuje železem. Expozice je součástí městského muzea, ale na rozdíl od ostatních výstav, si návštěvníci mohou při procházení cestiček, které spojují jednotlivé hrady, užívat čerstvého vzduchu. Park je celoročně volně přístupný. Pokud přijedete s dětmi, spojte návštěvu s Pohádkovou alejí, která se nachází hned v sousedství. Ze středověku se tak jednoduše přenesete do pohádky plné bájných postav, jako jsou víly, čerti nebo hloupý Honza. Pro malé dobrodruhy je tu navíc připravena také stezka zdatnosti.

Santiniho šifra odhalí magická místa Koruny Vysočiny

Vydejte se po stopách geniálního českého architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela, jehož originální dílo je neodmyslitelně spjato s mystikou a symbolikou. Šifrovací hra, kterou si užijí luštitelé všech věkových kategorií, vás zavede na šest tajemných míst v srdci Vysočiny, kde vám fasády kostelů, kamenné sochy nebo lesní zátiší pomohou k vyluštění 27 úkolů. Objevte třeba kostel s půdorysem želvy v Obyčtově nebo zájezdní hostinec ve tvaru W v Ostrově nad Oslavou. Celou hru uzavírá poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který se dostal pro svou unikátnost na seznam světových památek UNESCO. Pokud budete v řešení úkolů úspěšní, čeká vás na konci šifra, kterou následně můžete vyměnit za odměnu. Trasu jde projet na kole, veřejnou dopravou, autem nebo projít pěšky. Vyrazit můžete kdykoliv – vzhledem k tomu, že celá šifra probíhá v exteriéru, není časově omezena otevíracími dobami.

Tajemná zřícenina hradu Skály u Jimramova

Na bezmála 700 metrů vysokém vrcholku zalesněného kopce se tyčí mohutný skalní blok nazývaný Štarkov nebo dříve také Stařechovice. V roce 1380 zde postavil Archleb ze Stařechovic hrad nazvaný Skály, který se velmi brzy změnil na sídlo loupeživých šlechticů. Během pobývaní husitského hejtmana Jana z Břežan s jeho skupinou byl hrad okolo roku 1440 dobyt a rozbořen. Dodnes jsou ale mezi skalami patrné zbytky zdiva věží, paláce a obvodové hradby. Podle pověsti se ve zřícenině zjevují duchové švédské družiny, která se zde ukryla během třicetileté války. Její velitel prý uzavřel smlouvu s čertem. Spojte návštěvu tohoto tajemného místa uprostřed krásné přírody na Vysočině s prohlídkou městské památkové zóny v nedalekém Jimramově. Celé jimramovské panství stejně jako hrad Skály je už od roku 1778 v majetku rodu Belcredi.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: Destinační společnost Koruna Vysočiny
Zdroj fotografií: Destinační společnost Koruna Vysočiny
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků