Kariéra

Co byste měli vědět, než začnete prodávat kosmetiku: potřebná dokumentace k výrobkům

V poslední době se mnoho žen pustilo do výroby vlastních mastiček, přírodních krémů nebo tonik. Ty pak prodávají na různých akcích a trzích. Přitom si některé z nich neuvědomují, že každý kosmetický výrobek, který se v České republice prodává, musí splňovat určité podmínky.

Jaké podmínky to jsou, jsme se zeptali Bohuslavy Kováčikové, která se specializuje na zajišťování potřebných dokumentů ke kosmetickým výrobkům.

Jak je to s jedním druhem výrobku (mastička, krém) a jeho různými variantami? Např. různá parfemace, různý obsah bylinek atd.

Povinnost dokumentace i notifikace se vztahuje na každý jednotlivý výrobek i na každou jeho variantu. Platí rovnice: jedna etiketa = jeden výrobek.

Pokud někdo prodává výrobek, který má v registru CPNP zapsán někdo jiný, co je potřeba?

To je složitější otázka a vztahuje se na ni mnoho podotázek. Pokud jde o dovážený výrobek, je povinen ho notifikovat každý dovozce, který ho bude prodávat pod svým jménem nebo značkou na trhu EU.

V případě, že budu chtít na trh uvést výrobek, který budu prodávat pod jménem či značkou jiné odpovědné osoby sídlící na území EU, budu pouze distributorem, tedy výrobek znovu nenotifikuji do CPNP, ale pouze se k němu připojím jako distributor.

Směrodatné je vždy to, kdo je odpovědnou osobou za daný výrobek. Klidně mohou být na trhu 4 stejné výrobky, které se budou lišit jen odpovědnou osobou. Pak ale musí být všechny 4 výrobky zapsány pod danou odpovědnou osobou v CPNP.

Jaký je postup, pokud si chce někdo nechat atestovat výrobek? Jaké kroky musí podniknout a co musí dodat?

Nezbytné podklady a informace pro zpracování dokumentace a registraci ve stručnosti jsou:

Název výrobku a etiketu v CZ

Nebo alespoň návrh etikety a originál dodatečně + originál etikety výrobce.

Informace o výrobku

Složení výrobku v %, trvanlivost, použití, cílová skupina, místo a četnost aplikace a množství výrobku na jednu aplikaci v g/ml.

Bezpečnostní listy a specifikace

Ke všem surovinám, které jsou ve výrobku použity a u parfémů a esenciálních olejů je potřeba vyžádat také seznam alergenů a jejich obsah v surovině (žádejte u výrobce/dodavatele suroviny).

Vlastnosti výrobku

Organoleptické vlastnosti (barva, vůně, vzhled), fyzikálně-chemické vlastnosti (jsou-li nějaké stanoveny).

Informace o odpovědné osobě

Firma, adresa, email, tel + kontaktní osoba pro registraci.

Popis obalového materiálu

A prohlášení o vhodnosti obalového materiálu pro styk s daným typem výrobku (žádejte u výrobce/dodavatele obalu).

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: www.cpsr.eu/
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků