Rodina

Jak správně komunikovat ve vztahu

Sbírání kytiček

O psychoterapii se tvrdí, že je uměním správně položené otázky. Nejde ale jen o terapii. V každém vztahu je kladení otázek zásadní. Komunikace pomáhá udržovat vztah zdravý a funkční. Osvojte si pravidla správného dialogu a naučte se společně si povídat, a tak prohlubovat váš vztah.

Kdy jste si naposledy sedli s partnerem či maminkou a povídali si? Musíte přemýšlet? Pak je možná na čase mluvit více. Trávit čas společně a vzájemně si sdělovat pocity a vyměňovat názory patří k těm chvílím, které dělají život plnohodnotným a vedou ke šťastnému vztahu.

Umění naslouchat

Najít si čas na povídaní je pro každý vztah velmi důležité. Způsobů, jak vyvolat hovor, je nespočet. Nedávno se ke mně dostala zajímavá komunikační technika. Prvních patnáct minut mluví jeden, který popisuje své myšlenky a pocity, a druhý smí pouze naslouchat a nesmí do řeči zasahovat. Dalších patnáct minut mluví ten druhý, aniž by reagoval na to, o čem mluvil ten první. Často máme totiž tendenci při rozhovoru přemýšlet o tom, co druhému odpovědět, jak mu poradit, ale už nemáme prostor mu opravdu naslouchat,“ vysvětluje psycholog Mgr. Ing. Tomáš Kvapilík.

Nehodnoťte, vysvětlujte

Když už si čas na sebe uděláme, přichází další výzva – a to, jak komunikaci správně pojmout. Jaké formulace volit? A jsou nějaké, kterým bychom se měli vyhnout? Lidé jsou často zvyklí komentovat chování druhých a partnera hodnotit, což znemožňuje zdravý dialog. Užitečným nástrojem v těchto situacích je tzv. já-formulace.  V komunikaci se člověk zaměřuje na to, co v něm situace vyvolává, jak se cítí a přemýšlí. Místo vět typu „Už to zase děláš“, „Prober se“ apod., můžeme mluvit o sobě v dané situaci. Například: „Jsem zklamaná/ý, že to prožíváme znovu“, „Jsem naštvaný z této situace“ apod.

Kouzlo neverbální komunikace

Často se zmiňuje, že mluvit je důležité zejména v době, kdy prožíváme těžké životní momenty. Lidé by se neměli uzavírat do sebe, ale své problémy sdílet. Odborníci upozorňují, že v těchto případech je dobré čerpat i z neverbální komunikace. „V krizových situacích je velmi důležité s člověkem být, naslouchat mu, věnovat mu pozornost, vyjádřit soucit. Ne nadarmo se říká, že objetí vydá za tisíc slov. Ve chvíli, kdy se snažíme druhému něco poradit a nestále mluvíme, zapomínáme, že někdy potřebuje být jen přijat a vyslechnut,“ říká Tomáš Kvapilík.

Pokud konverzaci vyvoláme, obecně platí, že tlak ničemu nepomůže. Tlak lidi uzavírá.
V rozhovorech o náročných tématech je důležité pokládat otevřené otázky. Vyjadřovat zájem, nikoli hodnocení. Zásadní je také nabídnout prostor pro rozhovor a ponechat svobodnou volbu. Například: „Zajímá mě, co se děje, rád/a si tě vyslechnu. Pokud se na to necítíš, nevadí. Až si o tom budeš chtít promluvit, jsem tu.“

Nastavit si hranice

Důležité je umění udržet si zdravé hranice ve vztahu. Lidé často ustupují, popírají sami sebe, potlačují svoje potřeby, protože mají strach z opuštění a samoty.  A tak raději mlčí a přizpůsobí se, aby se vyhnuli konfliktu. „V každém vztahu platí, že je důležité, aby si lidé mezi sebou vybudovali co nejvíce bezpečné a přijímající prostředí, které vytváří podmínky pro odhalení sebe sama, pro odvahu vydat se blíž ke svým pocitům. Věřím, že pokud toho lidé dosáhnou, mají šanci na šťastný a zdravý vztah,“ uzavírá Tomáš Kvapilík.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: Maltesers
Zdroj fotografií: iStock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků