Cestování

Tip na výlet: Velké Dářko a okolí

Sbírání kytiček

Velké Dářko, někdy označováno také jako moře Vysočiny, je s rozlohou 206 ha největším rybníkem Českomoravské vrchoviny.

Nachází se uprostřed CHKO Žďárských vrchů, a je tak skvělým výchozím bodem k objevování okolí. Na své si zde přijdou jak milovníci turistiky, kteří mohou objevovat místní přírodní památky a vylézt na několik osmistovek, tak cyklisté. Na ty tu čeká několik desítek kilometrů cyklotras, které je provedou jak po přírodních krásách, tak třeba po památkách UNESCO. Rodiny s dětmi se mohou zase vydat po stopách netradičních soch, do přírodního zábavného areálu nebo třeba do místních skláren.

Rekreační oblast s krásným koupáním, písečnými plážemi a vodními sporty

Rybník byl založen v 15. století za účelem shromažďování vody na pohon hamrů, pil a mlýnů na horním toku Sázavy a s jeho vznikem se pojí pověst o rozzlobených hejkalech, které lidé stavbou rybníka připravili o místo k životu. Ti se rozhodli pomstít. Nejdříve rozházeli po okolí všechny milíře, ve kterých se pálilo dřevěné uhlí. Pak proděravěli nově postavenou hráz. A nakonec vyhnali všechny obyvatele obce zvané Milíkovice, aby lidé také zažili, jaké je to přijít o domov. Poté se rozptýlili do okolních hlubokých lesů. Tam, kde lesy zůstaly, prý žijí dodnes.

Pokud tedy uvidíte na procházce rozhrabanou hlínu, nemuselo jít o divočáky, ale právě o hejkaly hledající jejich oblíbenou pochoutku – sladký černý kořen. Dnes už Velké Dářko není centrem pohádkových bytostí, ale spíš rájem pro turisty. Patří mezi oblíbené rekreační oblasti, které návštěvníkům nabízí krásné písčité pláže a koupání v čisté vodě. Díky tomu, že má původ v rašelinovém území, je spíše kyselá a není tak tolik náchylná k výskytu sinic. Vyzkoušet si můžete také windsurfing, jachting nebo projížďky na loďkách a šlapadlech.

Rašeliniště a trasy vedoucí po místních osmistovkách

Přímo okolo rybníka vede naučná stezka Dářská  rašeliniště. Na trase dlouhé necelé 3 km se prostřednictvím 12 informačních panelů a 2 vyhlídkových bodů. Setkání mohou být velmi zajímavá, ať už se tykají živé nebo neživé přírody, masožravých rosnatek nebo využití rašeliny. Kousek odtud, nedaleko obce Cikháj, najdete přírodní památku Tisůvka. Na vrcholu se nachází rulová skála, která se také někdy nazývá jako Čertův kámen. Podle pověsti jde o zbytky kostela ve Světnově, kteří si tam místní chtěli kdysi postavit. V noci ale vždy přiletěl čert, všechno odnesl a nad Tisůvkou odhodil. Skála je dnes kromě turistů také oblíbeným místem pro horolezce.

Pokud si chcete výlet prodloužit, pokračujete po červené k vrcholu další osmistovky – k Žákově hoře. Okolo vede naučná stezka, která vás na trase dlouhé 2,6 km provede okolo stejnojmenné Národní přírodní rezervace. Na 10 informačních panelech seznamuje návštěvníky s přírodou a historií pralesa, který je jedním z nejcennějších a nejstarších chráněných území v Kraji Vysočina, a který je cennou ukázkou dlouhodobého přirozeného vývoje smíšeného lesa v této oblasti. Střídání buku, jedle, javoru a smrku na místě bývalého pralesa je chráněno už od roku 1933.

Od vrcholu Žákovy hory je to potom už jen kousek po zelené ke Stříbrné studánce. Budete-li pokračovat v putování dál, dojdete na třetí osmistovku tohoto výletu – Fryšavský kopec. Na vrcholu je umístěn památník partizánské brigády Mistra Jana Husa.  Od památníku je jen par kroků k partizánské zemljance, který nás svým odkazem vrátí do těžkých válečných dob. Cestou zpět do Cikháje minete pramen řeky Svratky, dříve nazývané Švarcavy. Po trase dlouhé 14 km se nezapomeňte občerstvit v místní vyhlášené restauraci Tisůvka.

Připravila: Linda Vojancová

Zdroj informací: Koruna vysočiny
Zdroj fotografií: Koruna vysočiny
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků