Zdraví

Jak nám prospívá vláknina: pomáhá s trávením i hubnutím

Sbírání kytiček

Vláknina je pro správnou funkci organismu důležitá. Bez ní hůře trávíme a postupně se může objevit i celá řada dalších obtíží.

Co je to vlastně vláknina?

Vláknina je laicky řečeno nestravitelná část rostlinné potravy, která pomáhá pohybu potravy trávicí soustavou, vstřebává vodu a váže na sebe některé látky z potravy, jako například cholesterol. Chemicky sestává vláknina z neškrobových polysacharidů a několika dalších složek rostlin, jako je celulóza, lignin, vosky, chitiny, pektiny, beta-glukany a oligosacharidy.

Vláknina zkrátka příznivě ovlivňuje funkci střev. Nerozpustná vláknina zvětšuje objem stolice, působí proti zácpě a má příznivý účinek na některá střevní onemocnění (hemoroidy, divertikulitida). Příznivě účinkuje i při redukční dietě. Je to dáno rychlejším pocitem sytosti.

Rozpustná část vlákniny zpomaluje vyprazdňování žaludku, trávení a vstřebávání potravin s vlákninou. Dalším příznivým účinkem rozpustné vlákniny je snížení krevních tuků – cholesterolu i triglyceridů. Ve střevě dochází k vazbě cholesterolu a žlučových kyselin na složky vlákniny a k jejich vylučování do stolice.

Kde vlákninu hledat?

Základními zdroji vlákniny jsou celozrnné obiloviny, luštěniny, zelenina a ovoce. Zvýšení denního příjmu vlákniny v jídelníčku docílíte zařazením čerstvé zeleniny nebo ovoce . Zkuste zeleninové či ovocné saláty nebo tepelně upravenou zeleninu. Podíl vlákniny můžete zvýšit i častějším zařazováním celozrnného pečiva, výrobků ze sójové mouky či přírodních forem příloh (neloupaná rýže, brambory ve slupce…).

Připravila: Eva Šarfová

Zdroj informací: www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/carbohydrates/fiber/
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků